ایرج گرجی زاده

شنوایی شناسی


ادرس ما

استفاده از سلولهای بنیادی در درمان کم شنوایی

اجزای سلولی گوش داخلی که ایجاد کننده حس شنوایی و وسیله ارتباطی ما با محیط اطراف می باشند، نسبت به عوامل خطر زای زیادی آسیب پذیرند. بیشتر انواع کم شنوایی های مادرزادی و نیز کم شنوایی های اکتسابی ، ناشی از تخریب سلول های مویی و یا نورون های مربوط به آنها می باشد. دليل غيرقابل برگشت بودن صدمه به سلول هاي مويي در پستانداران، عدم جايگزيني آنها به شيوه تقسيم و يا تمايز ديگر سلول هاي اپي تليالي گوش داخلي است. بررسی ها نشان می دهد که شیوع کم شنوایی های ارثی ( 1 نفر از هر 1000 تولد) و نیز شیوع کم شنوایی های اکتسابی بالاست .

یکی از چالش های بزرگ در درمان اختلالات گوش داخلی این است که برای کم شنوایی های ناشی از تخریب سلولهای مویی حلزون یا مراکز عصبی بالاتر درمانی قطعی وجود ندارد وتنها با استفاده از اقدامات توانبخشی امکان جبران تقریبی این اختلالات میسر می شود، زیرا بروز کم شنوایی در پستانداران به نحوی است که امکان جایگزین شدن سلول های مویی از دست رفته از طریق تقسیم سلولی یا باز تولید سلولهای مویی در گوش داخلی وجود ندارد.

امروزه دانش سلولهای بنیادی و انقلاب عظیم آن در درمان اختلالات و بیماریهای موجود ، می تواند نوید بخش این موضوع باشد که درآینده ای نه چندان دور روشهای درمان اختلالات شنوایی با استفاده از سلولهای بنیادی بسیار کارآمد باشد.

در کاوش های انجام شده در سالهای اخیر، استفاده از سلولهای بنیادی به عنوان روش جدیدی برای جایگزینی سلولهای مویی در پستانداران مطرح شده است. در بررسی های اولیه انجام شده مشخص شد که این امکان وجود دارد که سلولهای بنیادی جنینی(Embryonic Stem;ES)، سلولهای بنیادی گوش داخلی بزرگسالان و سلولهای بنیادی عصبی را به سلولهای مویی تبدیل نمود.

در واقع هدف کلیدی در درمان کم شنوایی های حسی عصبی این است که روشهای مناسبی برای جایگزین کردن سلولهای مویی از دست رفته ارائه شود. کشف این نکته که در گوش داخلی امکان تبدیل شدن سلولهای بنیادی به سلولهای مویی وجود دارد و نیز سلولهای جنینی نیز می توانند به سلولهای مویی تبدیل شوند، امید درمان کم شنوایی ها با بهره گیری از دانش سلولهای بنیادی را پر رنگ تر می نماید.

پژوهشگران كشورمان با كمك سلول هاي بنيادي به راه اميدبخشي براي درمان ناشنوايي رسيده اند. بنابر اطلاعات موجود، در کشور ما در دو مرکز ، همزمان پروژه هایی برای تزریق سلول های جنینی موش به داخل حلزون شنوایی در دست اجرا میباشد. آنها دريافته اند كه سلول هاي تمايزنيافته، توانايي تكثير و تبديل شدن به سلول هاي مويي شكلي را دارند كه شنيدن را ممكن مي كنند.

از آنجا كه والدين كودكان ناشنوا كه كانديد كاشت حلزون شنوائي هستند، دائماً از موضوع كاشت سلولهاي بنيادي پرسش مي كنند بايد گفت كه اين پروژه تا كنون در هيچ جاي جهان بر روي انسان تجربه نشده است.

به طور تئوریک می توان گفت این امکان وجود دارد که همه انواع سلولهای گوش داخلی رااز سلولهای بنیادی باز تولید نمود. به این ترتیب پیش بینی می شود که در آینده درمانهای مبنی برسلولهای بنیادی در درمان آسیب های گوش داخلی و درمان کم شنوایی ها بسیار کاربردی باشد. به اين ترتيب گام بزرگي در بهبود پرجمعيت ترين معلوليت جهاني برداشته مي شود.


نظرات کاربران درباره این مطلب :

سحر [ 1393-09-30 ]
سلام بسیار ممنون از مطلب امیدبخشتون. اگر ممکنه خبرهای جدید رو هم بذارید. خیلی ها مثل من چشم انتظار این موضوعند و من حاضرم داوطلب این تست باشم.

حمید [ 1393-09-04 ]
با سلام وخسته نباشید وآرزوی موفقیت امیدوارم در آینده بسیار نزدیک خبرهای خوشی برای درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی داشته باشید. بی صبرانه منتظر خبرهای خوش شما هستیم.خواهشمندیم از مراحل پیشرفت کار ما را نیز بی خبر نگذارید. موفق باشید

داریوش نجفی [ 1392-12-09 ]
بسیارعالی .ازخداوندمتعال برای تمام کسانی که درراه درمان کم شنوایی گام برمیدارندطول عمروسلامتی خواهانیم ومطمعن باشیددراین راه ایزدمنان همراهتان خواهدبود

هستی [ 1392-06-25 ]
من مادر هستی هستم دختر من 5 سالشه ارزو دخترم بدونه این سمعک های لعنتی و بدونه کاشت حلزون قبل از اینکه به مدرسه بره همه چیزا را کامل بشنوه چون دختر من ناشنوای شدید و عمیق داره و با سمعک میشنود .

بهــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــار [ 1392-04-16 ]
اگه یه روز دوباره هر دو تا گوشان بشنوه اون روز روز تولد منه

مونا [ 1392-02-25 ]
این خیلی خوبه .یعنی خدارو شکر .من بخاطر کم شنواییم لطمه زیادی تو زندگیم خوردم تاجایی که موردتمسخر یه عده قرار گرفتم و چند نفر ازاین نقطه ضعفم سوءاستفاده کردن.

مهراب رشیدی [ 1391-12-25 ]
ازتوضیحات شما متشکریم لطفا ازآخرین اطلاعات در مان قطعی کم شنوایی ما را بی نصیب نگذارید

عادل فشخورانی [ 1391-08-14 ]
سلام دخترم کم شنوایی عصبی دارد سمعک آزارش می دهد اگر نیاز به تزریق روی انسان باشد ماداوطلب می شویم

محمود هنرمند [ 1391-08-03 ]
باسلام وخسته نباشید اطلاعات سایت شماکاملاخلاصه ومفیدبود.من خودمم طرفدارپرپاقرص روش درمانی باسلولهای درمانی هستم چونکه چندساله دچار کم شنوایی عصبی هستم وآرزو میکنم همین امروز متخصصین به نتیجه رضایت بخشی برسن ،انشاا...

حسین اسلامیان [ 1391-05-17 ]
اطلاعات ذرسطح عالی بود ومراکه در23سالگی تازه متوجه اینکه بایدازسمعک استفاده کنم امیدبخشید

sam [ 1391-04-21 ]
به نظرم درمان با سلولهای بنیادی واسه کم شنوایی فوق العاده است.میشه اطلاعات بیشتر و بیشتری در رابطه با همین موضوع بزارین؟یعنی اطلاعات رو بروز کنین.وخبر جدیدرو بگین.فکر کنم خیلیا منتظر این خبرن

محمود انصاری پور [ 1391-03-08 ]
خواستار اطلاعات بیشتر در این مورد هستم .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مراحل تهیه سمعکنکات مهم و طریقه نگهداری نکات مهم درباره باتری سمتازه های شنواییدود سیگار شنوایی را از بیعلل سرگیجه مربوط به بیماعوامل ادیولوژیک شنواییمحصولات کمک شنواییمطالب و مقالاتکم شنوائیآزمونهای تخصصی شنواییدرباره ماسمعکصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر